Chaplin’in kökeni önemli mi?

"Charlot"

İngiliz sinema oyuncusu ve yönetmeni Charlie Chaplin (asıl adı Charles Spencer Chaplin), 16 Nisan 1889’da İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya geldi.[1]

Charles Chaplin (Şarlo), 16 Nisan 1889′ da Londra’nın fakir semtlerinden biri olan East Lane, Walworth’ ta doğdu.[2]

Yanlış. Chaplin’in doğum yeri şuanda bilinmiyor.

NTV’nin haberine göre; İngiliz iç istihbarat servisinin (M15) 1952 yılında yaptığı soruşturmada, Chaplin’in doğum yerine ilişkin kesin bir bilgiye ulaşılamadığı ortaya çıkmış. İlgili dosyayı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) istemiş ve Chaplin’in güvenlik riski oluşturmadığına karar verilmiş. Ayrıca Guardian’daki haberde “komünist cephe örgütlerine para sağladığı”, “komünizm sempatizanı” olduğu yazılmış.

Bence haberin önemi birkaç noktada ortaya çıkıyor.

Doğum yeri bilinmediğinden, herhangi bir ülkenin ürünü gibi ifade edilmeyecektir.Bilim adamı, filozof, sanatçı veya müzisyenlerin uyruğu, birçok ülke tarafından gurur kaynağı olarak gösterilmektedir. Kişinin İngiliz, Fransız veya Türk olmasının önemi yaşadığımız çağın problemlerindendir. Çünkü gizli bir faydacılık düşüncesi modern devletin biliçaltında yerleşmektedir. “En fazla kimseye en fazla mutluluk sağlama” arzusu, ulus devletlerin etiketleme yarışıyla birleşince “en fazla kimseyle en fazla değere sahip olma” arzusuna dönüşmektedir.

Aslında bu durum, bilginin uğradığı kovuşturma karşısında bir refleksi göstermektedir. Devlet ve entelektüel uyumsuzdur. Entelektüel hapse düşer, göç eder veya öldürülür. Sonra, farklı bir iklimin insanları o fikirleri önemser, konuşur. Yıllar sonra devlet iade-i itibar ederek ün kazanır. O kişi artık “içimizden yetişmiş”, “ülkesinin kaynaklarından istifade etmiş” bir münevver olur.

Kimi zaman ülkesine “kabul edilmiş” yabancıdır. Adı konuşulur, kitapları susar. Kimi zaman da adı tarihin tozlu sayfalarına karışır, kaybolur. Batı’da da öyledir, Doğu’da da.

Soğuk Savaş’ın “fişleme” travmalarına örnek olacaktır. Savaş döneminde binlerce insan, komünist, faşist, sosyalist, kapitalist gibi fişlemeler yüzünden büyük acılar çekmiştir. Hatta sinema filmleri ile bu imgeler, “iyi-kötü arasındaki kutsal bir savaş” gibi işlenmiştir. Taraf seçmeleri beklenmeyen insanlardan sadece itaat etmeleri beklenmiştir. Sağlıksız bir bilinçle, müthiş güvenlikli bir ülkede yaşamak zorunda kalınmıştır.

Tarafsız bir gözle bakınca Chaplin hakkındaki rapor, “potansiyel” muhaliflerin ifşa edilmesi için harcanan titiz bir çabayı göstermektedir. Sistemli, planlı ve “yasal” olan bu çaba ise bize insanlık durumunu yansıtmaktadır.

"Great Dictator"

Charlot’nun 20.yy’ın kimliği olmaktadır.Charlot, komik küçük serseri anlamında Chaplin’in tüm dünyaya tanıttığı film karakteridir. Melon şapka, dar bir frak ceketi, bol pantolon, büyük ayakkabılar, bıyık ve bastondan oluşan bu görünüm “yoksulu” temsil etmektedir. Modern Times’da fordizmin işçisini, Great Dictator’da Hitler’in parodisini canlandırarak büyük komediyi yansıtmıştır. Belki de bu nedenle 1950’lerin ortasına kadar büyük bir üne kavuşmuştur.

Sonuç olarak Chaplin, bir kez daha manşetlere çıkarak bize seslenmeye çalışıyor olmalı:

“İktidar hırsı insan ruhunu zehirledi,nefret duvarları ördü. Bizi mutsuzluğa ve insan kıyımına mahkum etti. Hızı keşfettik ama yerimizde sayıyoruz. Makineleşme bolluk yerine yokluk getirdi. Bilgimiz bizi saygısız ve yobaz yaptı. Çok düşünüp az hissediyoruz. Makineden çok insanlığa ihtiyacımız var. Beceriden çok iyiliğe ihtiyaç duyuyoruz. Aksi takdirde şiddet galip gelecek ve hayat yok olacak.Yahudi, katolik, siyah, beyaz. Hepimiz birbirimize yardım etmek istiyoruz.Diğerinin mutluluğu hepimizi mutlu ediyor. Hiç kimseden nefret etmiyoruz, hiç kimseyi aşağılamıyoruz. Bu dünyada herkese yer var.Dünyada herkesi doyuracak kadar zenginlik var. Hayat hür ve güzel olmalı.”[3]

Şimdi cevabı siz verin: Chaplin’in kökeni önemli mi?


[2] http://tr.wikipedia.org/wiki/Charlie_Chaplin

[3] Great Dictator filmindeki son sahneden alıntıladım.

Not: Konuşmanın videosu şudur:

Reklamlar
Chaplin’in kökeni önemli mi?

Chaplin’in kökeni önemli mi?” üzerine 2 yorum

Yorum ekle

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s